Levnou, nebo dražší autobaterii?

22. 4. 2022

V první řadě je třeba si říct, proč jsou některé autobaterie levnější než jiné. Když pomineme výši marže a cenu, kterou platíte za značku, hraje svou roli snížení nákladů na výrobu.

Na čem výrobci autobaterií šetří

Ušetřit je možné na kvalitě použitého materiálu a na množství obsaženého olova. Někteří výrobci se také snaží snížit náklady vyrobením baterie, která nedosahuje deklarovaných hodnot. Nižší kapacita a proud pak umožní nastavit nižší cenu než má konkurenční produkt.

To všechno má vliv na výkon a životnost baterie. Pokud si tedy plánujete pořídit baterii za ekonomickou cenu, měli byste s tím počítat. Samozřejmě je možné kondici baterie zlepšit správným používáním a péčí, ale ani tímto způsobem nedokážete napravit vše.

Účel vozidla

Ekonomičtější baterie často kupují lidé, kteří se snaží ušetřit bez většího rozmyslu. V autech s bohatou elektronickou výbavou, ale takový akumulátor moc parády nenadělá. To stejné platí i pro ty vozy, které musí často startovat v městském provozu a jezdí jen krátké vzdálenosti nebo naopak ty, které mají opravdu vysoký roční nájezd (přes 300 000 km).

Pro co se hodí levnější autobaterie

Kde ale mohou mít levné baterie svoje místo? Například ve starších autech, která plánují majitelé v dohledné době vyměnit a nechtějí proto už tolik investovat do nových dílů. Dobře poslouží také u malých vozů, které nemají takové nároky ani velkou elektronickou výbavu.

V případě, že vybíráte novou baterii a váháte, jestli do ní investovat více, nebo raději ušetřit, byste si měli sami zodpovědět, co od ní očekáváte a zda je ten který produkt vhodný pro váš vůz.